Barutana: 10. Performance Art Festival: Amplifikacija - fizička audiovizualna umjetnost uživo
28.05.2010. 11:03

Sudjeluju:
Francisco López (Španjolska)
Evelina Domnitch (Bjelorusija/Nizozemska) &
Dmitry Gelfand (Rusija/Nizozemska)
Kustos:
Darko Fritz (Hrvatska/Nizozemska)
Utorak, 1. lipnja 2010.
20 h - Evelina Domnitch & Dmitry Gelfand: Sonolevitacija / Sonolevitation
21 h - Francisco López: zvučni performans
Srijeda, 2. lipnja 2010.
20 h - razgovor sa sudionicima festivala
21 h - Francisco López + Evelina Domnitch & Dmitry Gelfand: 10000 paunovih pera u pjenastoj kiselini / 10000 Peacock Feathers in Foaming Acid

Sonolevitacija / Sonolevitation

10000 paunovih pera u pjenastoj kiselini / 10000 Peacock Feathers in Foaming Acid

Francisco López
Darko Fritz, kustos festivala...
Predstavljene tehnološke audiovizualne izvedbe redom propituju granice ljudske percepcije u ostvarenom fizičkom i audiovizualnom okruženju. Zvuk se redovno tretira kao fizička činjenica, bilo da je riječ o snimcima zvuka sa terena ili o zvučnim frekvencijama proizvedenim digitalnim i analognim mašinama u znanstveno-laboratorijskom eksperimentu koji se odvija na sceni uživo. Zvuk kao takav sudjeluje u komponiranju nove vrste auditivnih doživljaja posebno stvorenih za svaku izvedbenu lokaciju te često i varira ovisno o mjestu promatranja u samoj izvedbenoj dvorani. Program ne predstavlja sveprisutni globalni žanr digitalnih audiovizualnih trendova laptop AV umjetnosti već razmatra posebnosti autorskih audiovizualnih performansa u njihovoj fizičkoj i analognoj formi, ponekad hibridnoj s digitalniom opremom, s referencom na materijalnost i fizikalnost inputa i outputa, materijalnost reprezentacije i izrazima u tradiciji fizičkog kazališta.
U zvučnim performansima Francisca Lópeza koristi se akustika prostora u kojem se performans izvodi na višekanalnom zvučnom sistemu. López stvara zvučnu skulpturu u prostoru koristeći položaj i trajanje zvukova koji nekada i prelaze preko zvučnog spektra ljudskog perceptivnog sistema. Zvuk je fizička činjenica i materijal kojim se oblikuje vrijeme i prostor. U svom solo nastupu López namjerno ide negiranjem vizualnog pa posjetitelju nudi ukidanje vizualne percepcije ponuđenim povezima za oči, koje po valstitoj želji može koristiti ili ne.
Gelfand i Domnitch služe se istraživanjima fenomena zračnih valova, kako bi propitivali pitanja percepcije u odnosu na postojanost, stalnost, nepromjenjivost. Stvaraju instalacije-performanse koji postoje tek kao neprestano promjenjive perceptivne pojave. U radu Sonolevitacija uspravni zvučni val od 15 kHz generira se između valnog transformatora i reflektirajuće površine. Zvuk stvara zgusnuta polja tlaka koja su dovoljne jačine da omoguće levitaciju. Upotrijebljeni su zlatni listići koji levitiraju i čijim se ozvučivanjem ostvaruje performans.
Prva zajednička suradnja Francisca Lópeza s Dmitryjem Gelfandom i Eveline Domnitch je audiovizualni nastup naziva 10000 paunovih pera u pjenastoj kiselini. Dok López stvara zvučnu sliku, laserske zrake projiciraju se kroz refleksiju balona sapunice u mikro i nano mjerilima u ritmu stvorene fizike fludia i svjetla.
Pokrovitelji:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske
Veleposlanstvo Španjolske / Embajada de España en Croacia
Objavio: Redakcija 031 |
Komentari (0)