Gost priče
Interaktiv
Podrška
O nama

Nogometaši Osijeka uspjeli su ostvariti svoje želje jer su postigli i treću uzastopnu prvenstvenu pobjedu. Sinoć je u Gradskom vrtu stradala Istra 1961, ali konačni rezultat neće baš najjasnije prikazati ono što se događalo na terenu. Osijek je vrlo rano poveo, ali onda je morao uložiti izuzetno mnogo truda i energije da bi uspio posve skršiti otpor upornih gostiju iz Pule. Istina, dobrim dijelom za takav razvoj situacije Osječani su i sami krivi, jer nisu baš najbolje znali iskoristiti taj rani šok koji su priredili Puljanima ranim vodstvom.

Poveli, pa stali

“Bijelo-plavi” napokon su vrlo angažirano i agresivno ušli u utakmicu i to im se ekspresno i isplatilo. Već u 2. minuti Barišić je mogao dovesti Osijek u vodstvo, ali njegov udarac s 13-14 metara otišao je visoko preko gola jer mu lopta nije najbolje sjela. Ipak, u 6. minuti radovala se publika u Gradskom vrtu jer je Ivan Miličević postigao svoj četvrti pogodak u nizu u posljednja tri kola i tako osječkom prvoligašku sinoć donio prednost. Gosti su jedini put u prvom dijelu priprijetili u 14. minuti kada je ubacio Župan, a Pauletić glavom pucao preko grede. Osječani su težili brzoj pas igri, ali to im je uglavnom uspjevalo daleko od suparničkih vrata, a kako je vrijeme odmicalo njihov je pritisak sve više slabio da bi se na koncu gosti iz Pule posve oslobodili i do kraja poluvremena lopta je više bila na Osijekovoj polovici. Ipak, domaćin je bio kudikamo konkretniji kada su u pitanju prijetnje, ali su to uglavnom bili dalekometni pokušaji. Najbliže tome da iznenade Lisjaka na vratima Istre bili su Knežević u 22., Jugović u 40. minuti, kada je gostujući vratar morao njihove dalekometne projektile skretati u korner. Ipak, nakon tih prvih 45 minuta ostalo je pitanje zbog čega se Osijek nakon odličnih prvih 15-ak minuta nekako povukao i dopustio gostima da se vrate iz ranog “knock-downa”.

Odluka o završnici

Nastavak susreta donio je dominaciju Osijeka u polju, ali i nastavak prilične jalovosti kada su u pitanju prilike. Ipak, u 52. minuti dobro je s desne strane lijevom nogom iz šesnaesterca odapeo Knežević, gađao je suprotne rašlje, ali se ispružio Lisjak i efektnom intervencijom spriječio novi pogodak. U 58. minuti Jugović je odlično proigrao Barišića, ovaj se othrvao svom čuvaru, izišao pred Lisjaka, pucao prizemno u suprotni kut, ali je gostujući vratar ovaj put nogom još jednom odlično intervenirao. Nakon toga uslijedilo je jedno dugo razdoblje velike borbe u kojem nije bilo velikih uzbuđenja, a onda je došlo onih klasičnih pet minuta straha za Osijekove navijače. Prvo je u 70. minuti Đikić nespretnom intervencijom umalo pogodio vlastitu mrežu, a dvije minute kasnije, nakon ubačaja Roce, Okić je propustio najveću priliku za goste. Pucao je glavom s 8-9 metara, ali izravno u Karduma. I onda je konačno stigla presuda. Prvo je u 82. minuti Josip Knežević lijepim pogotkom donio olakšanje navijačima Osijeka, a sve je potvrđeno u 89. kada je finu minijaturu Miličevića u treći pogodak pretvorio Jugović. Tako je rezultat na kraju ispao vrlo uvjerljiv, ali Osječani su do te pobjede došli izuzetno teško.

1:0 Ibriks je ubacio zdesna, a taj prvi pokušaj obrana Puljana nekako je spriječila, no lopta se vratila Ibriksu koji je u drugom navratu uputio točan centaršut na prvu vratnicu, a tamo je bio Miličević i glavom loptu pospremio u mrežu.

2:0 Opet su bila potrebna dva pokušaja da Osječani pogode. Ovaj put akter je bio Knežević, čiji je prvi udarac blokiran, ali mu se lopta vratila, a onda je majstorski desnom nogom fino plasiranim udarcem pogodio suprotni kut.

3:0 Najveći dio posla obavio je Miličević koji je probio desnu stranu i onda uputio odličan centaršut na drugu vratnicu, gdje je iz pozadine uletio Jugović i glavom potvrdio Osijekovu pobjedu.

Tekst: Dalibor Keler/Glas-Slavonije.hr