Forum: Vijesti Topic: Građanska udruga "Volim Osijek" traži uređenje Sakuntala parka -------------------------------------------------------------------------------- Redakcija 031: Građanska udruga za promicanje i zaštitu povijesnog i kulturnog nasljeđa "Volim Osijek" od gradske će uprave uskoro i službeno zatražiti da se dio novca za uređenje zelenih površina u Osijeku utroši na obnovu Sakuntala parka, najavio je u ime udruge Zlatko Dernaj. Riječ je o prostoru uz Europsku aveniju uz Preradovićevo šetalište s bistama znamenitih Osječana i sfingama, a park je ime dobio prema kipu djevojke s palminom granom u ruci koju su Osječani zvali Sakuntalin kip. Ime joj potječe iz 5. st. kada je indijski pjesnik Kalidas napisao Sakuntalu, svoju najpoznatiju pjesmu. Udruga će predložiti da se park uredi prema izvornim nacrtima najvažnijeg osječkog arhitekta i urbanista Viktora Axmanna. Grad Osijek u okviru projekta "Zlatni cvijet Europe 2012.“ namjerava utrošiti 30 milijuna kuna na uređenje grada, te udruga "Volim Osijek" svoju unicijativu potkrjepljuje konkretnim zahtjevima gradskoj upravi. - Hoćeno vraćanje secesijskog izgleda parka, uklanjanje tramvajskog stupa sa zategnutom sajlom, uklanjanje platane sa sjevero-zapadne strane parka koja ne pripada parku u srcu grada, osvjetljenje i podnu rasvjetu parka, popločavanje staza u parku uz trajno uklanjanje asfalta, redovito održavanje oglasnog stupa - čišćenje i nadzor, rekonstrukciju i čišćenje sfingi i uklanjanje postolja za telefonsku kabinu na jugozapadnom dijelu parka. Također, tražit ćemo raspisivanje natječaja za rekonstrukciju parka u izvornom obliku: secesijski povišeni cvjetni rondeli, uređeni zeleni travnjaci između cvjetnjaka, vraćanje paviljona, premještanje objekata iz parka po preporuci Konzervatorskog odjela Ministarstva, uređenje novog 16. gradskog trga i središnje pješačke komunikacije između Kapucinske ulice, kuće Karlović, parka i Lučkog prilaza premaDravi. Time bi dobili reprezentativno uređen park za sve turiste i građane. Park kojim bi se generacije ponosile i gdje bi se svi nezaobilazno željeli fotografirati i odmoriti - iznjeli su svoje zahtjeve članovi udruge "Volim Osijek". Tekst: R.K./Osijek031.com Foto: Cacan/Foto-arhiv 031 The Forger: zanimljivo je kako je udruga izabrala taj park. možda ima veze sa činjenicom da je dotični predsjednik ujedno i vlasnik kafića Siesta koji se praktički nalazi u tom parku. Ingo: Redakcija 031 je napisao/la : - [i]Hoćeno vraćanje secesijskog izgleda parka, uklanjanje tramvajskog stupa sa zategnutom sajlom, uklanjanje platane sa sjevero-zapadne strane parka koja ne pripada parku u srcu grada, osvjetljenje i podnu rasvjetu parka, ... secesijska podna rasvjeta ? wtf ? W.M. Felt: The Forger je napisao/la: zanimljivo je kako je udruga izabrala taj park. možda ima veze sa činjenicom da je dotični predsjednik ujedno i vlasnik kafića Siesta koji se praktički nalazi u tom parku. Sječa stabala i podna rasvjeta, opet tema uređenja nečega, na prvi pogled se ovaj članak činio kao još jedna nebuloza o trošenju novaca poreznih obveznika na besmislice (u ovom trenutku). No, ovaj ovdje ima i osobni interes, ako je forumaš Forger u pravu. Taj bi da se uređuje park ispred njegove birtije, a birtiju vodi udruga. Zadnja javljanja tog čovjeka u javnosti, ako se ne varam, bila su cinkarenje kolega birtijaša, i blamaža s koncertom Bana. Izgleda da ovdje imamo novog Kolobarića. Tako da je sad manje važno što je zahtjev ove imaginarne udruge smiješan - puno je važnije zašto uopće mediji, pa i portal osijek031, daju prostor ovakvim likovima, osim ako cilj nije da mi forumaši sad tu ismijavamo čovjeka komentirajući. Valja birati vijesti bolje. saba: de ljudi koji je vama k......... kakvo preuređenje parka, meni park super.... jedino što bi izmjenio na njemu tj. popravio je nogostupi oni, sredio malo asfalt i aj bok...... malo ste mi previše nadobudni.... lehi: Ako se park treba malo dotjerati -sredititada bi trebalo malo razmisliti ... Nadam se da neće biti vanzemaljski opremljen kao npr.podna rasvjeta ... staklene klupe isl. Ipak to je barokni dio grada treba malo neke stvari prilagoditiokolišu . Uostalom ne trba puno uložiti što fali malo srediti i to je to.. E...teška vremena kad se ima onda kada drugi plaće treba trošit.. simo031: Redakcija 031 je napisao/la: ...uklanjanje tramvajskog stupa sa zategnutom sajlom, uklanjanje platane sa sjevero-zapadne strane parka koja ne pripada parku u srcu grada,podnu rasvjetu parka... Jesu li se ovog sami dosjetili ili su imali stručne savjetnike? lehi: Neznam dali postoji građanska udrugada se uklone metalne ploče kojima je pregrađen trg ili kako ih još mladi nazivaju radijatori. Takav spomenik zaslužuje primjerenije mijesto . Taj trg kod šetača se renovira ima svoju ljepotu , ali eto netko se dosjetio da stavi ogradu... inspektormaska: s obzirom da ovdje tj u našem gradu javne gradske površine služe za izdavanje dozvola glupim, jadnim kafićima te imamo primjera da odjednom javna mjesta sa klupama za odmor poplave pletene ili ratasnke garniture ne razumijem na koji način grad pravda svoje nebulozne dozvole ne bi me iznenadilo da za koji dan kad "urede" parkić kod klupica zateknem neki jadni drveni bungalov sa drvenom terasom u parku fino zaoukružen toliko milim nam čempresima u žardinjerama i jedno 20 stolova na terasi, onako fino zaokruže svojim kretenskim stolićima recimo Paju Kolarića ili Waldingera.... anakonda: ..ne zaboravi gomilu maćuhica.... lehi: Pa istina se mora rećiOsijek je nekada osvajao zelene vrpce nagrade pohvale okoliš uredan... Dakle pohvale i pored tolikih tvornica imao je svoju ljepotu. Danas se pitamo koji su to ljudi došli tko dozvoljava da sepostavljaju koje kakve neumjesni elementi po gradu... Mogli bi svašta dodativelikačastbiti gradonačelnik voljeti svoj grad znati nešto, i sa građanima riješavati probleme... josephine01: Ima li netko sliku parka u izvornom obliku? Redakcija 031: Građanska udruga "Volim Osijek" na e-mail redakcije poslala je sljedeći tekst kao osvrt na komentare na vijest: Uređenje Sakuntala parka treba i mora biti pitanje općeg interesa svih civiliziranih građana našeg grada pa je stoga nevjerojatno da se na incijativu uređenja istog javljaju nekakve sitne duše koje tu traže nečiji privatni interes! Postoje na, svu sreću, ljudi koji ne rade sve iz osobnog interesa pa onda primitivcima to naravno smeta, jer u svom ograničenom pogledu na svijet opći interes ne vide i ne teže mu. Cilj ove incijative Građanske udruge "Volim Osijek" jest da se neznatnim sredstvima, od onih kojima raspolaže Grad Osijek, reprezentativno uredi park u središtu grada za sve građane, posjetitelje i turiste, a kojim bi se ponosile sve generacije Osječana. Sakuntala park nekad: ...i sad: anakonda: ...svejedno, samo nemojte saditi više maćuhica....počinjem imati fobije od njih... josephine01: Parku svakako treba uređenje i nemam ništa protiv ideje koju je pokrenula udruga. U svakom slučaju bolje je urediti ovaj park nego štancati trgove palim borcima i ratnim herojima. Slika koja prikazuje današnje stanje mogla je biti bolja;) Maximilijan: Sva plemenitost i profinjenost ove udruge ocituje se u njihovom napadackom agresivnom i nadasve primitivnom komentiranju postova ljudi koji imaju svoje misljenje. Upravo je nevjerojatno da osoba profila poput gore navedenog gospodina dobija prostor na portalu,a sve cini upravo iz osobnog interesa- kako bi njegova birtijetina dobila spotlight jer gle cuda nalazi se tik do parka. Kad vidim terasu te sramotne birtije, sa suzom u oko prisjecam se dana kad su prijeratni huligani na tom mjestu palili gume svojih nabrijanih motora.